Наименование на инвестицията: BG-RRP-1.015-1829-C02 „Училищна STEM среда“ в ПЕГ „Д-р Иван Богоров“ – град Димитровград.
Краен получател: ПЕГ „Д-р Иван Богоров“ – град Димитровград
Обща стойност на инвестицията: 252 497,47 лв. по Националния план за възстановяване и устойчивост
Цел на инвестицията: Изграждане на училищна STEM среда и високотехнологични оборудвани и свързани класни стаи (ВОСКС)
Срок за изпълнение на инвестицията: 20.09.2024г. – 31.05.2026г.
Процедура BG-RRP-1.015 – „Училищна STEM среда“ по Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България, финансиран от Европейския съюз – Next Generation EU
ПЕГ „Д-р Иван Богоров“ – град Димитровград стартира изпълнение на проект BG-RRP-1.015-1829, финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост, процедура за предоставяне на средства от механизма за възстановяване и устойчивост BG-RRP-1.015 „Училищна STEM среда“.
Регистрационен номер на договора: BG-RRP-1.015-1829-C02
Наименование на предложение за изпълнение на инвестиция: Училищна STEM среда в ПЕГ “Д-р Иван Богоров” – град Димитровград
Финансиране: 252 497,47 лв. по Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България, финансиран от Европейския съюз – NextGenerationEU
Краен срок за изпълнение на договора: 31.05.2026 год.
Кратко описание на проекта: Изграждане на училищна STEM среда и високотехнологични оборудвани и свързани класни стаи (ВОСКС).
Ще бъде изграден училищен STEM център в две направления: „Математика и информатика“, „Дизайн и 3D прототипиране“. Това ще осигури интегрирана учебна среда от ново поколение, която да подкрепи образователните иновации в обучението и преподаването в сферата на STEM и ще повиши интереса към науките и научните изследвания у учениците.
Цели на проекта: Осигуряване на физическата среда и техническото оборудване и обзавеждане на STEM пространства в училищното образование с оглед създаване на интегрирана учебна среда от ново поколение, която да поощри и подкрепи образователните иновации в обучението и преподаването в сферата на STEM и да се повиши интересът към науките и научните изследвания у учениците.
Резултати: Изградена STEM среда и високотехнологични оборудвани и свързани класни стаи (ВОСКС) в училището в две направления: „Математика и информатика“, „Дизайн и 3D прототипиране“.
STEM Центърът ще съчетава комплекс от зони, насочени към проектно-базирано обучение и учене чрез преживяване. Той ще се състои от два тематично и концептуално обособени обучителни кабинета, разположени на четвърти етаж. Направленията залегнали в нашият СТЕМ център са 2 – „Дизайн и 3D прототипиране“ и „Математика и информатика“. Ще бъдат изградени пет ВОСКС, оборудвани с интерактивен дисплей с вграден компютърен модул, видеоконферентна система, преносим компютър и мобилна стойка на колела.
Първият кабинет по направление „ Дизайн и 3D прототипиране“ ще се превърне в учебна работилница тип Maker Space, където ще наблегнем на създаването на ефективни решения, свързани с роботика и кибер – физични системи, природни науки и 3D технологии. Тук учениците от гимназиален етап ще се докоснат до STEM стереоскопична технология, където ще учат чрез 3D холограми и симулации на експерименти във виртуална и добавена реалност. Тази технология е комбинация от хардуер, софтуер и учено съдържание, специално насочено към подготовката на учениците в различни STEM дисциплини. Чрез потапящото усещане за реализъм, ще се гарантира запомнянето и по-ефективното усвояване на преподаваният материал, защото учениците ще имат чувството, че 3D моделите са буквално пред очите им и ще могат да взаимодействат с тях в реално време! Всички софтуерни приложения стереоскопичната технология са фокусирани върху различни направления в STEM сферата – механика, електротехника, физика, математика, астрономия, биология и химия. С нейна помощ ще изследваме клетки и микроорганизми, да дисектираме човешкото тяло и анатомични системи, да разглобяваме, сглобяваме и поправяме автомобили, да експериментираме с електрически вериги и законите на механиката, както и много други дейности от различни STEM области, които иначе биха били невъзможни за изпълнение в стандартна класна стая. И всичко това да се случва в напълно безопасна и контролирана виртуална среда.
Учебната работилница ще бъде оборудвана с преносими компютри и 3D принтер, което ще осигури възможности за провеждането на един креативен и съзидателен процес сред учениците и те ще могат да създават и възпроизвежда всякакви тематични предмети – от малки модели на телесни органи до молекули, животни и растения, автомобили или резервни части.
Вторият кабинет по направление „Математика и информатика“ ще се превърне в Център за технологии в креативните индустрии, където ще изградим Студио за създаване на видео и фото съдържание. Това ще ни даде възможност за провеждане на интервюта, подготвяне на презентации и дипломни проекти, създаване на влогове и подкасти, ще правим занятия по визуални изкуства – видео обработка и видеомонтаж на заснети кадри върху зелен екран. Учители и ученици имат възможност да създават уроци или дигитално съдържание за социални мрежи на училището. В това обучително пространство ще стимулираме екипната работа и креативността на учениците. Тук целим развитието на творчески дигитални умения, които да насочат учениците към професии, свързани със създаването на видео съдържание, компютърни игри или цифрови инструменти, използвани в дигитални платформи и мобилни приложения, както и разработването на нови дигитални или рекламни продукти в технологична среда. Предвидили сме и технологично оборудване за изработка на декори за студиото и за изработка на рекламни материали от всякакво естество – фланелки, шапки, значки или сувенири.
В прилежащата обща част – коридор между СТЕМ кабинетите са предвидени разчупени зони за социализация и отдих, оборудвани с меки мебели и подходяща настилка. Физическата среда в STEM Центъра ще осигурява разнообразни кътове, обзаведени с мултифункционални мебели, подходящи за различни учебни и работни режими, както и с възможност за представяне на готовите продукти и на резултатите от работата на учениците.
Технологичното оборудване на Центъра е подбрано по начин, по който да обезпечава конкретните нужди и приоритети на училището за STEM базираното обучение в сферата на информационните и 3D технологии, а именно: дигитални компетенции, математическа и научна грамотност, творческо и иновативно мислене, комуникативни умения, работа в екип и др.
Новоизградената STEM среда ще бъде насочена към мотивиране и повишаване интереса на учениците към 3D технологиите и .
Специално разработените архитектурни решения комбинират съвременен дизайн, иновативен интериор, изработен с разнообразни материали, цветове и гъвкави пространства, мотивиращи към експериментални изследвания и подпомагащи различните режими на учене. Предвидени разчупени зони за социализация, дискусии или отдих, оборудвани с меки мебели и подходящи настилки;
В предвидените за STEM център помещения на четвърти етаж планираме да извършим базов ремонт с предвидените средства, като подменим настилката, освежим цветово стените и поставим нови осветителни тела. Обзавеждането ще бъде подновено с лесно преносими модулни маси в мултифункционалните пространства, където режимите на работа могат да се сменят динамично. Също така обзавеждането в нашият СТЕМ център ще e съобразено както с броя на учебните места в помещението, така и с дългосрочното му използване след създаване на STEM средата.
Техническото оборудване е предвидено спрямо броя на учениците (по 15 ученика) и техните компетентности и участието има в учебния процес. Предвидените модулни маси, ще се трансформират в творчески самостоятелни кътове или зони за работа по групи. Част от стената ще бъде боядисана със специална боя, за да могат преподаватели и ученици да представят своите идеи директно върху нея.
Планираното за закупуване оборудване съответства на минималното ниво на оборудване по направления и за ВОСКС и ще е съвместимо с наличните ресурси в училището.